Solar Panel Nedir ve Kurulumu Nasıl Yapılır?

Solar panel güneş enerjisi ile ilgilenenlerin bilgisi olduğu bir tanımdır. Ancak bununla ilgili hiçbir fikriniz yoksa bu durumda tanım yapmak da önem kazanır. Solar panel, güneşten gelen ışığı soğuran ve de daha sonra bunu elektrik haline çeviren bir sistemdir. Bu nedenle kullanım yerleri de çok geniştir. Doğamıza ve çevreye çok yararlı olan bu sistemler bütçenize fayda sağlaması bakımından daha avantajlı bir durumdur. Güneş enerjisi kullanım sırasında pek fazla masraf çıkarmaz. Yani enerjisi temizdir. Üstelik bunu kullanmak için sadece endüstriyel alanları beklemek gerekmez. Evinizde de çatıya güneş paneli kurmak işlemi ile siz de güneş enerjisinden faydalanabilirsiniz.

Solar Sistem Kullanım Amacı

Kullanım amacı bakımından güneş enerjisinin elektrik enerjisine çevrilmesi çevreye büyük bir katkı sağlar ve bunun nasıl olduğuna bakılırsa da yenilenebilir enerji kaynağı olarak doğaya zarar verilmemesi söz konusudur. Canlılar için çok faydalı bir sistemdir.  Fakat diğer yöntemleri düşünmek gerekirse güneş ışınlarının petrol, kömür gibi elektrik üretme işlemleri doğaya ciddi zarar vermektedir. Zehirli maddeler açısından kimyasal, canlı yapısını bozacak bazı elementler içerilmesi nedeniyle solar panel yeniden avantaj sağlayacaktır.

Solar Panel Kurulumu

Her sistemin kurulum şekli vardır. Bunun için solar sistemler de kurulurken bazı yöntemler geliştirilmektedir. Terasa, balkona, araziye ya da istenen diğer yerlere bir montaj olduğunda kurulması planlanan alana önceden bakılması gerekir.  Yani zemin uygun olmazsa bu durumda sorun çıkması muhtemeldir. Yani sistemin kurulması zemin açısından sorun yaratır. Kurulsa bile kötü ve verimsiz sonuçlar alınabilir. Hesaplama ve uygulama açısından söz konuş solar panel çeşitleri de çatı üstüne montaj şeklinde kurulabilmektedir. Nasıl sistemle kurulma olacağı da buna göre belirlenir. Panellerin güneşlenmesini veya toz almasını engelleyen tüm durumların giderilmesi gerekir. Doğru bir açı yakalanarak çözüm bulunması gerekir. Aksi halde verim alınmaz ve güneş enerjisi de bir işe yaramaz. Montaj işlemlerinin neye göre yapıldığı konusuna gelince de şunlardan bahsedilebilir.

  • Eğim derecesine göre 2 farklı şekilde işlemler başlar.
  • Teras çatılarda, zemin montajı gibi alanlarda uygulama olması, üçgen biçiminde parça alt kısma yerleşimin olması
  • Binanın statik hesaplarına göre çatıdaki montajın olması gerekir.
  • Proje hazırlayan mimarların tamamından gereken bilgiler alınması gerekir.
  • Çatıya bir yük bindirilecekse sistemin kurulmaması önemlidir. Yoksa çatı çöker. Yapılan işlemlerin de hiçbir anlamı kalmaz. Panellerin kanca ile sabitlenmesi de bu bakımdan epey önemlidir.
  • Solar panel kurulumu için gereken üstü açık malzemeler epey önemlidir. Zamanla kapanma riski olması söz konusu olmamalıdır. Yumuşak zeminlerde kurulum olması tavsiye edilmemektedir. Yani bunun nedeni sistemin sonradan çökmesidir. Zeminin iyi olması sonradan büyük zarar olmaması bakımından kritik bir konudur.
  • Panel elemanlarının dış etkenlere uyum sağlayacak ve bunlardan etkilenmeyecek şekilde ayarlanması gerekir.

Kurulum Firması Seçimi Neden Önemli?

Panel kurulumu için karar verdiyseniz bu durumda artık yapılması gereken teknisyen ve mühendisler konusunda araştırma yapmaktır. Proje hazırlığı ve sonrası dönemler için gerekli çalışmaların kurumsal şekilde nasıl devam ettiğine bakılması gerekir. Teknik bilgi gerektirdiğinden solar kurulum profesyonel bir firma gerektirecektir. Solar sistemleri kullanmak eğer doğru bir işlem olursa uzun vadede size artı sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *