Karın Germe Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Plastik cerrahi müdahale tarafından karın estetik operasyonu ve ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmesi gereken genel bir anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Bu konu ile ilgili pek çok konu bilinmesi gerekmektedir. Özellikle son teknolojik gelişmelerle İzmir’de ortaya çıkan yağ aldırma operasyonu sayesinde karın germe işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu germe işlemi için çok sayıda yöntemde bulunmaktadır. Estetiks karın germe merkezi gibi birçok sağlık kuruluşu İzmir’de bu alanda hizmet vermektedir. Yalnız öncelikle bu konu ile ilgili bilinmesi gerekenler vardır.

Karın Germe Ameliyatı Neden Gereklidir?

Karın germe ameliyatı birçok nedenden dolayı tercih edilmektedir. Özellikle karın bölgesinde çatlak ya da sarkık olan hastaların germe işlemi ile karın bölgesindeki sarkık ve çatlaklarını düzelttirmek istemesi ile ortaya çıkmıştır. Estetik açıdan da gerekli görülen bir ameliyattır.

Karın Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Ameliyathane ortamında gerçekleştirilen İzmir karın germe operasyonun süresi 3 buçuk ya da 4 saatte gerçekleştirilmektedir. Kişiler operasyon gününden yedi gün önce kan tahlillerini yaptırmalı ve anesteziye uygun kontrollerde bulunulmalıdır. Karın germe operasyonu için genel anestezi uygulanılacağından o gün içerisinde kaç olunması gereklidir. Ameliyat süresi boyunca kişi karın deformasyonlarından kurtulacak ve organlara müdahale edilmeden işlem tamamlanmış olacaktır. Ameliyat bittikten bir ya da iki gün hastanede kalmanı gerekmektedir. Bu durum tamamen operasyona bağlıdır.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır ve Yaş Sınırı Var Mıdır?

Öncelikle karın germe ameliyatının yaşı 30 ve 60 yaş arasında değişmektedir. Bunun dışında ise özellikle şu kişilere uygulanmaktadır:

 • Spor, diyet ya da egzersiz gibi faaliyetlere rağmen erimeyen yağ problemi çekenlere
 • Doğum sonrası karın bölgesinde gevşeme ya da sarkma oluşan bayanlara
 • Sağlıkla ilgili herhangi bir problemi olmayıp ancak zayıflayamayanlara

Karın Ameliyatı Olmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İzmir’de karın germe operasyonu olacaksanız mutlaka şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

 • Ameliyat olmadan on gün içerisinde kan sulanmasına neden olacak ne ilaç ne de çay vb. gibi maddelerin alınmaması gereklidir.
 • Ameliyattan en az 2 – 3 gün önce sigara kullanmaya son vermeniz gerekmektedir.
 • Ameliyattan önce güneş ışınlarının karın bölgenize değmemesine özen gösterin.
 • Ameliyattan hemen sonra dinlenmeniz ve bir süre istirahat etmeniz gerekeceğinden makyajsız gelmeniz gerekmektedir.

Karın Ameliyatı Olduktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ameliyattan hemen sonra dinlenmeniz için hastanede bir süre kalmanız gerekecektir.
 • Karın bölgenizden bir süre güneş ışınlarını uzak tutmanız gerekecektir.
 • Doktor kontrolü dışında ameliyattan hemen sonra söylenilen zamanlarda yemek yemeniz gerekmektedir.
 • Ameliyathaneden korse giydirilerek çıkartılacaksınız. Bu nedenle korselerinizi doktor talimatı dışında çıkarmamanız gerekecektir. Her ne kadar korseler zararlı da olsa bu tür ameliyatlarda gerekli oluyor.

Karın Germe Ameliyatının Sonrası Çalışılır Mı?

Karın germe operasyonunu başarılı olarak gerçekleştirdikten sonra yedi ya da on iki gün boyunca İzmir’de hastanede kalmanız gerekmektedir. Bu süresi vücudunuzun operasyona gösterdiği uyum ile doğrudan bağı vardır. Bu bakımdan da süre kişiden kişiye göre değişmektedir. Hastaneden çıktıktan sonra doktorunuzun sizi bilgilendirmesi koşulu ile işinize başlayabilirsiniz. Ancak işinize başlasanız bile sizi yoracak yürüyüşlerden ya da işlerden uzak durmanız gerekir. Ağır işler ya da ağır şeyler taşımamaya özen göstererek iyileşme sürenizi daha da çabuklaştırabilirsiniz. Son olarak yeni doğum yapmış biri iseniz karın germe ameliyatını bir yıl sonra gerçekleştirin.

Ameliyattan Sonra Skar İzi Kalır Mı?

Ameliyattan hemen sonra skar denilen yara izi oluşur mu oluşmaz mı en büyük soru işaretidir. Ancak bu operasyonlar son teknolojik araçlar eşliğinde yapıldığından ötürü herhangi bir iz ameliyattan sonra oluşmaz. Eğer oluşmuş ya da kızarıklık veya morluklar meydana gelmiş ise bunlar geçicidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *