Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi (Endodonti) bağ dokusu olan pulpanın iltihaplanmasını tedavi etmeye yönelik bir işlemdir. Bu dokunun bazı durumlar sonucu görevini yerine getirememesi ve iltihaplanması ile ortaya çıkan bir sorundur. Pulpa odasının doldurulmasını sağlayan bu yapının tedavi işlemine endodonti kanal tedavisi adı verilmektedir. Bu hastalık darbe ve dişeti sorunları üzerine ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Pulpa yapı itibari ile kendini koruyacak bir yapıya sahiptir. Pulpanın sahip olduğu bu özellik ile hastalık öncesi belirtiler görülmektedir. Pulpanın iltihabi sorununun mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu tedavinin ertelenmesi ise bu iltihabın diğer dokulara yayılmasına neden olur. Böylelikle bu durum iltihap durumunda ağırlık ve diş kaybı sorunlarına neden olmaktadır. Bu yüzden önemli bir konu olan endodontinin tedavisi ertelenmemelidir.

Kanal Tedavisi Ne İçin Yapılır?

Pulpanın iltihaplanması durumu oluşan şikayetler sonrasında kanal tedavisi ihtiyacı duyulur. Özellikle ağız içinde pek çok bakteri bulunmaktadır. Bu bakterilerin oluşumu sürekli devam etmektedir. Ağız ve diş bakımına dikkat etmeyenlerde bu durum daha sık görülmektedir. Bu bakterilerin oluşumunun devam etmesi ise başka sorunları ortaya çıkarır. Gıdalar ile birleşen bu bakteriler, ağızda asitlere neden olur. Oluşan bu asitlerin ise ağızdan atılması gerekmektedir. Uzaklaştırılamayan bu asitler zamanla mineye zarar vererek bu bölgede çürüklere neden olmaktadır. Bu bölgedeki çürüklerin tedavisi ise mutlaka yapılmalıdır. Bu çürüklerin tedavisinin yapılmamasında ise, dentin tabakası zarar görerek bu çürükler bu tabakaya geçerler. Bu tabaka ise mikroorganizmalar tarafından pulpaya doğru yönelirler.

kanal tedavisi olmuş kadın

Pulpa kendini korumaya yönelik bazı yöntemler oluşturmaktadır. Oldukça ağrılı geçen bu dönemde tedavi sağlanmazsa bu sefer iltihap oluşumu başlar. Ayrıca uzun süre tedavi edilmeyen dişeti hastalıkları bir süre sonra, pulpa iltihabına zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden dişeti hastalıklarının tedavisine hiç beklenmeden başlanılmalıdır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisine başlanırken bu bölgede ağrı hissedilmemesi için, lokal anestezi işlemi yapılır. Bu şekilde ağrı hissetmeyecek olan hasta için durumun zorluğu tamamen ortadan kalkar. Daha sonra bölgenin temizlenmesi işlemine geçilir. İlk olarak çürüklerin temizlenmesi yapılır. Ardından iltihaplı pulpa çıkartılarak buradaki doku ve sinir artıkları temizlenir. Bu işlem sonrasında kanalların genişletilme işlemi yapılır. Kök ucuna kadar yapılan bu işlem sonrasında kanal irrigasyonu solüsyonlarla tamamlanır. Son olarak kanallar özel dolgularla kök ucuna kadar doldurulur. Kanal tedavisi birden çok seans ile yapılıyorsa ilaç yöntemi kullanılabilir. Bu sayede ilaçlar kanallara konularak bu işlem hızlandırılmış olacaktır.

Kanal tedavisi uygulaması dişin durumuna göre yapılmaktadır. Bazen tek seans ile kısaca çözülebilecek bir işlem olurken, bazen birden fazla seans uygulanabilmektedir. Bu seansların sayısı ise ilacın etkisine göre değişebilmektedir. Kanal tedavisi kalıcılığı ise ömür boyunca sürecektir. Düzenli olarak kontrollere gitmek ise önemli bir ayrıntıdır. Pulpa iltihapları dişlerde aşırı hassasiyet ve ağrılar ile belirti vermektedir. Ayrıca diş üzerinde oluşan renk değişimleri de bu iltihabın belirtileri arasında sayılmaktadır. Bu belirtilerin görüldüğü vakitlerde kontrol ertelenmemeli ve mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Özellikle pulpa yapı olarak hastalık belirtisini ağrı vb yöntemler ile vermektedir. Bu belirti ise hastalığın son evre belirtisi sayılmakta ve mutlaka kontrol edilmesi gereken bir durum olmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *