Burun Estetiğinin Türleri Nelerdir ve Nasıl Yapılırlar?

Türkiye’de ve İzmir’de burun estetiği (rinoplasti) kavramı 90’lı yıllardan itibaren köklü değişimlere uğramıştır. O yıllardan itibaren burun estetiği çeşitleri belirlenmiş ve cerrahi yöntemlerde epey ilerlemeler kat edilmiştir. Burun estetiği olmak isteyen kişilere bu şekilde kolaylıklar sunulmuş ve bunların arasından seçim yapması sağlanmıştır. Temel olarak burun estetiği iki türde yapılmaktadır. Gerek Avrupa’da gerekse Türkiye’de en çok kullanılan yöntemler bunlardır.

Açık Burun Estetiği:

Burun estetiği türlerinde en çok kullanılan yöntem açık burun estetiği tipi olmaktadır. Bu yöntem gerek doktorların, gerekse hastalar için tam denetimli bir estetik çeşidi olur. Bu rinoplasti ameliyatı türünde, burnun dış yüzeyinden kesi işlemi yapılır. V şeklinde olan bu kesinin burnun yüzeyine uygulanmasından sonra uygulama başlar. Bu kesinin altından burnun tüm kemik yapısına ve kıkırdaklarına ulaşılır. Bu şekilde tüm burun sisteminin görülmesi sağlanır ve kıkırdaklara daha kolay bir müdahale yapılır. Bu yöntemin avantajı ise kapalı yönteme göre daha geniş bir müdahale ve kontrol alanı sağlamasıdır. Sorunların tespiti ve düzeltilmesi bu şekilde daha kolay tamamlanabilir. Burun ucuna yapılan estetik ameliyatlarda bu yöntemin daha çok tercih edildiği bilinmektedir.

Kapalı Burun Estetiği:

Kapalı burun estetiği yönteminde ise, bu işlemler burun deliklerinin iç bölgelerinden ulaşılarak yapılır. Kesiler bir araç yardımıyla burun deliklerinden alınarak, bu yöntemle burun estetiği yapılmaktadır. Bu yöntemin avantajı ise iz bırakmadan yapılabilmesidir. Bu şekilde açık tip ameliyatta gibi izlerin ve dikiş izlerinin görülmesi mümkün olmayacaktır. Açık tip ameliyatlar daha sonradan geçse de, bazı kişiler için sorun olabilmektedir. Burun estetiği ameliyatında iz istemeyen kişiler için bu yöntem önerilebilir. Her iki yönteminde kendi içinde bazı avantajları bulunur. Hangi tekniğin uygulanması gerektiğine ise uzmanın kendisi karar verecektir. Burun tipindeki zorluklar açık tip estetik ameliyatı gerektirebilir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Dönemi:

Her iki estetik türü de genel anestezi işlemi altında yapılır. Bu şekilde hastanın işlem sırasında ağrı vs. duymasına imkân yoktur. Bu yüzden bu işlemler temelde pratik şekilde tamamlanan estetik ameliyat türleridir. Tabi her estetik ameliyat sonrası bazı durumların yaşanması kaçınılmazdır. Normal olarak bilinen bu durumlar kısa süreli zamanlar için geçerlidir. Morluklar ve şişliklerin oluşması durumu tamamen geçici durumlar arasında olup, herhangi bir sıkıntıya neden olmazlar. Ayrıca kanamalarında olabileceği ve bu kanamaları arttırmayacak şekilde beslenmenin yapılması gerektiği bildirilir. Genel olarak sorunsuz geçebilen burun estetiği ameliyatları, hastaların dikkatsiz yaşama biçimleri ve kendilerine dikkat etmeyişleriyle zora girebilir. Bu yüzden uzman tavsiyesine uyarak, en az 2 hafta sadece vücudun dinlendirilmesi gerekir. Üstelik buna psikolojik açıdan uyum sağlayabilmek içinde bu gereklidir. Kişiler bu dönemlerde mümkün olduğu kadar yüzünü dinlendirmelidir. Yüzün tam olarak toparlanmasının ise en az bir yıl kadar olabileceği öngörülür.

Burun estetiğiyle ilgili daha fazlası için http://www.haberhurriyeti.com/burun-estetigi-ile-ilgili-bilinmesi-gerekenler-182207.html web sayfasını okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *