2017 SEO Trendleri

Bir pazarlama stratejisi olarak bütün dünyada değer gören SEO çalışmaları ile profesyonel olarak ilgilenenler, 2017 yılının nasıl bir yıl olacağını merak edebilir. Verilerin yapılandırılması ve web sitelerin mobil ile uyumlu olması gibi birçok kriterin 2017 yılının ilk yarısında önemli olması gelecekteki SEO çalışmalarına dair önemli ipuçları vermektedir.

Google’ın 2017 yılında izleyeceği yol haritasından yola çıkarak oluşturulan bu trend tahminleri, 2017 yılında kişilerin hangi konulara yönelmesi gerektiğine dair ipuçlarını barındırıyor.

SEO çalışmalarının dinamikleri yeni yılda yine mobil hükümdarlığın altında olacak. Bu nedenle her şeyden önce, trendlerin mobil yönde ele alınması gerektiğini başlı başına söylemeliyiz.

Organik Tıklamaların Gücü Her Geçen Gün Kuvvetleniyor

Arama motorlarındaki içeriklerin her geçen gün tekrarlanması ve internetin artık bir içerik çöplüğü haline gelmesi arama motorlarını özgün içeriğe yönlendiriyor. Özgün içeriği dikkate alan arama motorları, sitelerin bu içerikler sayesinde organik hitler kazanmasını sağlıyor.

2017 SEO çalışmalarının da en belirgin noktalarından bir tanesi organik hit unsuru olacak. Bu nedenle sahte ve gerçekçi olmayan hitlerle varlığını sürdüren sitelerin bir an önce organik hite dönmesi gerekiyor.

Organik hit alamayan siteler ise 2017 yılında yavaş yavaş internet dünyasındaki yerlerini kaybedecek.

2017 SEO Çalışmaları

2017 Yılı Uzun Kelime Öbeklerinin Yılı Olacak

2017 yılı SEO yönelimleri dikkate alındığında yine dikkat çeken bir özelliğin de, uzun kelime öbekleri özelliği olacağı rahatlıkla görülebiliyor. Daha önce arama motorları ve SEO stratejileri geliştiren uzmanlar bu konuda herhangi bir adım atmamıştı.

Ancak bu durum uzun süredir bir planlama aşamasındaydı. Arama motorlarının algoritmalarına 2017’da yeni yönler vermesiyle, bu özelliğin yavaş yavaş aktifleşmesi söz konusu olacak.

Bu nedenle tek kelime üzerine çalışanların mutlaka bu alışkanlığı terk etmesi gerekiyor. Çünkü bir anda, çok büyük çaba ve maddi kaynak harcanan bir çalışmanın hiçbir şekilde fayda vermediği görülebilir.

Tek kelimenin büyük bir risk barındırdığını mutlaka SEO stratejileri ile ilgilenenler bilmeliler çünkü Google’ın 2017 yılında, bu konuda büyük tedbirler alması gündemde… Google bilindiği üzere yeni güncellemelerini ansızın yapıyor.

Yapılan bu algoritma güncellemeleri klasik alışkanlıklarını terk edemeyenler için büyük kayıplara neden olabilir.

Zengin İçerik Her Zamanki Gibi Büyük Bir Fırsat

Zengin içerik unsuru da yeni SEO stratejileri arasında bulunuyor. Özgünlük konusunda algoritmalarını istediği seviyeye ulaştıran arama motorları bu kez zengin içerik konusuna yöneliyor.

2017 yılı SEO yönelimlerine göre bir internet sitesi ne kadar çok ve çeşitli konuda içerik barındırırsa o kadar başarılı sayılacak. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken şey, içeriklerin çok ve çeşitli olması… İçeriklerin çeşit bakımından ya da sayı bakımından azlığı sitenizi olumsuz konuma düşürüyor.

Bu bakımdan bugüne kadar zengin bir içerik ile sitesini dolduran webmasterlar, yeni yılda bu özelliklerini daha ileri seviyeye taşıyarak, iyi bir fırsatı yakalayabilirler. Ayrıca Google webmaster blogunu da takip etmelerini unutmamak gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *